preloading of loading
Ta strona internetowa stosuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. ZAMKNIJ
Fotografia FotografiaFotografia
Analogi AnalogiAnalogi
Skanowanie SkanowanieSkanowanie
Cyfraki CyfrakiCyfraki
Prezentacja PrezentacjaPrezentacja

Wydruki ze średniego formatu

2016-04-25 10:37:28, Wojciech Dąbrowski - Prezentacja
Jak już wcześniej wspominałem fotografuję średnim formatem głównie z powodu dużej rozdzielczości i olbrzymiej ilości detali jaką daje klatka 6x7. Przeprowadziłem wiele testów (skanowanie/post processing/drukowanie), które jednoznacznie określają jak duże powiększenie mogę zrobić przy satysfakcjonującej mnie jakości. Wychodzę z założenia, iż oglądający, który zechce zobaczyć fotografię z bliska nie może być rozczarowany jej jakością. Warunek ten spełniają jedynie wydruki ostrych obrazów z rozdzielczością co najmniej 360 pixeli na cal. Oznacza to, iż do wydruku zdjęcia w formacie A4 potrzebujemy grafikę w wymiarze 4200 x 3000 pixeli, a A2 to już 8400 x 6000 pixeli (czyli ponad 50 megapixeli). Poprawnie technicznie zrobione zdjęcie na klatce 6x7 zeskanowane odpowiednim sprzętem bez problemu radzi sobie z takim wyzwaniem.
Zdjęcie z aparatu analogowego ma jeszcze jedną bardzo dużą zaletę - jest ono zmniejszane, aby osiągnąć wymagany wymiar dzięki czemu zachowuje naturalność. Fotografie z aparatów cyfrowych najczęściej muszą zostać powiększone (interpolowane) do wymaganego wymiaru co skutkuje pojawieniem się niemiłych artefaktów (pixele zamieniają się w schodki, a obraz traci swoją czystość).
Jak wygląda z bliska wydruk A2 z klatki 6x7 możecie zobaczyć poniżej.
Oprawiony wydruk A2 - 360dpi
Oprawiony wydruk A2 - 360dpi
Zbliżenie
Zbliżenie
Detal (2cm szerokości)
Detal (2cm szerokości)

Portfolio z klasą - jak opakować swoje fotografie

2016-03-25 17:47:51, Wojciech Dąbrowski - Prezentacja
Tworząc wydruki portfolio chcemy, aby wszystko było dopracowane w 100%. Dobry papier, najwyższej jakości wydruk oraz sam sposób prezentacji zdjęcia na kartce musi być doskonały. Pozostaje tylko jedna rzecz - w co zapakować zdjęcia? Przecież nie wyciągniemy ich z marketowej reklamówki...
Gdy pierwszym razem rozglądałem się za informacjami odnośnie prezentacji zdjęć przejrzałem dziesiątki stron internetowych szukając pomysłów. Pierwszym z nich były pudełka introligatorskie. Niestety ich cena i brak chęci współpracy ze strony firm tworzących takowe, odwiodła mnie od tej koncepcji. W międzyczasie zawitałem do mojego guru fotografii i zarazem audiofila tworzącego high-endowe głośniki. Razem z nim stwierdziliśmy, iż dobrym pomysłem może być stworzenie pudełka drewnianego lub fornirowanego specjalnie pod wymiar portfolio. I tak się stało. Przygotowany został indywidualny projekt oraz zakupione odpowiednie materiały. Finalnie powstało pudełko niemalże idealne. Wynik ostateczny tego przedsięwzięcia przedstawiam poniżej.
Fornirowane pudełko na portfolio
Fornirowane pudełko na portfolio
Wydruki A4 na archiwalnym papierze
Wydruki A4 na archiwalnym papierze
Portfolio z fotografiami
Portfolio z fotografiami

Wydruki cyfrowe - jedyny sposób na przelanie slajdów na papier

2016-03-14 15:16:05, Wojciech Dąbrowski - Prezentacja
Jako fotograf uwielbiam robić zdjęcia, szukać tematów, czekać na dobre światło i ostatecznie na wywołanie filmów. Jednak finałem wszelkich działań powinien być wydruk obrazu. Długo do tego dorastałem, jednak po kilku latach stwierdziłem, iż tylko na papierze można odpowiednio zaprezentować fotografie.
Jeszcze do niedawna istniała możliwość tworzenia przepięknych odbitek ze slajdów o nie ograniczonej cyfrowo ilości kolorów i tonów (np. cibachromy). Te czasy minęły jednak bezpowrotnie. Aktualnie wywołanie w pełni analogowe ogranicza się przede wszystkim do odbitek czarno-białych. Bardzo dobrej jakości zdjęcia kolorowe można uzyskać skanując slajdy i tworząc cyfrowe wydruki. Dodatkowo zyskujemy możliwość dokładnej edycji zdjęcia przed jego wydrukiem. Niestety każda cyfryzacja niesie ze sobą utratę jakości, a żadna drukarka na świecie nie jest w stanie w 100% odwzorować dynamiki, kolorów i ich gradacji. Umiejętność poprawnego użycia drukarki pigmentowej umożliwia tworzenie wydruków bardzo wysokiej jakości. Należy pamiętać jednak, że jakość urządzenia wraz z tuszami i użyte podłoże mają ogromny wpływ na ostrość detali, nasycenie kolorów i gamut.
Wydruk kolorowy w formacie A3+ - Epson P800
Wydruk kolorowy w formacie A3+ - Epson P800
Wydruk czarno-biały w formacie A2 - Epson P800
Wydruk czarno-biały w formacie A2 - Epson P800

Subskrypcja

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach to pozostaw poniżej swój adres e-mail (procedura wymaga potwierdzenia adresu poprzez kliknięcie w link aktywujący w przesłanej wiadomości).

Kontakt

O mnie

Nie jestem profesjonalnym fotografem, lecz miłośnikiem fotografii. Wszystkie wpisy opieram na własnych doświadczeniach balansując pomiędzy technicznym bełkotem, a fotograficzną przygodą, starając się pokazać świat fotografii z innej strony :-)

Więcej ciekawostek i porównań na www.skanowaniebebnowe.pl.
Jeśli potrzebujesz się za mną skontaktować - napisz: wojtek@skanowaniebebnowe.pl.

Pozdrawiam serdecznie,
Wojciech Dąbrowski
Copyright Wszystkie informacje i zdjęcia są wyłączną własnością twórcy - Wojciecha Dąbrowskiego.
Zabrania się kopiowania i rozpowrzechniania tekstów, opisów, inforgafik oraz zdjęć.