preloading of loading
Ta strona internetowa stosuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. ZAMKNIJ

Przechowywanie materiałów fotograficznych

2016-03-21 14:20:24, Wojciech Dąbrowski - Analogi
Wszystkie filmy fotograficzne bazują na przemianach chemicznych. Im wolniej zachodzą reakcje, tym dłużej film będzie w dobrej kondycji. Reakcje możemy spowolnić trzymając materiały światłoczułe w niskich temperaturach i jak najmniejszej wilgotności (zapobiega to również tworzeniu się grzybów i innych nieprzyjaznych mikroorganizmów niszczących filmy). Nowe slajdy oraz negatywy przed załadowaniem do aparatu najlepiej trzymać w lodówce lub zamrażarce - są one najczęściej hermetycznie zamknięte, więc nie stanowi to dla nich żadnego problemu. Problemy pojawiają się przy materiałach już wywołanych. Ich ilość często nie pozwala przetrzymywać ich w ujemnych temperaturach, tym bardziej, że wiąże się to z problemami podczas archiwizacji czy przeszukiwania zbiorów.
Jednym z najlepszych wyjść jest zamykanie materiałów w higroszczelnych pojemnikach wraz z kulkami żelu silikonowego. Pojemnik zapobiega przedostawaniu się wilgoci z zewnątrz i umożliwia umieszczenie archiwum w dogodnej lokalizacji (np. w chłodnym miejscu), a żel sylikonowy pochłonie wstępnie zgromadzoną w pojemniku wilgoć.
Należy pamiętać o tym, iż wszelkie materiały kwasowe (większość papierów) mają zły wpływ na filmy. Slajdy i negatywy najlepiej przechowywać w polipropylenowych koszulkach, które nie mogą im zaszkodzić. Osobiście mogę polecić koszulki PP firmy Herma, których jakość nie zawodzi, a filmy (przynajmniej te średnio formatowe) wrzuca się do nich od góry (omijajmy tym samym problem rysowania filmu podczas wsuwania i wysuwania go z koszulki).
Filmy nienaświetlone
Filmy nienaświetlone
Pojemnik higroszczelny z żelem sylikonowym
Pojemnik higroszczelny z żelem sylikonowym
kliknij, żeby wrócić do poprzedniej strony

Inne wpisy z działu 'Analogi'

Subskrypcja

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach to pozostaw poniżej swój adres e-mail (procedura wymaga potwierdzenia adresu poprzez kliknięcie w link aktywujący w przesłanej wiadomości).

Kontakt

O mnie

Nie jestem profesjonalnym fotografem, lecz miłośnikiem fotografii. Wszystkie wpisy opieram na własnych doświadczeniach balansując pomiędzy technicznym bełkotem, a fotograficzną przygodą, starając się pokazać świat fotografii z innej strony :-)

Więcej ciekawostek i porównań na www.skanowaniebebnowe.pl.
Jeśli potrzebujesz się za mną skontaktować - napisz: wojtek@skanowaniebebnowe.pl.

Pozdrawiam serdecznie,
Wojciech Dąbrowski
Copyright Wszystkie informacje i zdjęcia są wyłączną własnością twórcy - Wojciecha Dąbrowskiego.
Zabrania się kopiowania i rozpowrzechniania tekstów, opisów, inforgafik oraz zdjęć.