preloading of loading
Ta strona internetowa stosuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. ZAMKNIJ

Analog kontra cyfra

2016-03-09 18:41:11, Wojciech Dąbrowski - Analogi
W dzisiejszych czasach aparat cyfrowy może mieć każdy, nie jest to rarytas, na który stać tylko nielicznych. Rozdzielczość oraz jakość obrazu z aparatów cyfrowych potrafi dorównać aparatom analogowym. Dlaczego więc zaprzątać sobie nimi głowę?
Jeśli fotografia to sztuka, to warto! Malarze malują obrazy ponieważ taka forma przekazu pozwala im na przedstawienie swojego wnętrza, tak samo działa fotografia analogowa. Obraz tworzony jest w niemalże magiczny sposób. Fotografowanie urządzeniem, które jest pełne ograniczeń, wad oraz niewiadomych jest jak odkrywanie nowego świata. Każde wyjście z takim aparatem jest chwilą niezwykłą, a to dopiero początek. Obsługa większości aparatów analogowych jest jak przygoda, nie ma tutaj tony elektroniki, która zrobi wszystko za nas. Ekranik LCD jeśli już jest to powie nam co najwyżej ile zostało nam klatek do końca filmu.
Dodatkową dawkę magii i zadowolenia serwuje własnoręczne wywoływanie filmów, ale o tym napiszę innym razem...
Wracając do spraw technicznych na chwilę obecną bardzo dobrą rozdzielczość dają aparaty analogowe średnio formatowe (z klatki 6x7 można spokojnie stworzyć wydruk A2 lub większy z niesamowitymi detalami). Kolory jakie oferują slajdy są bajeczne, a ziarno dodaje klimatu. Filmy czarnobiałe zapewniają niesamowitą dynamikę i nie straszne im godzinne naświetlania. Trzeba również wspomnieć o bardzo małej głębi ostrości jaką oferują aparaty średnio formatowe i większe (z jednej strony jest to zaletą - przy portretach, z drugiej wadą - przy widoczkach gdzie trzeba mocno przymknąć przysłonę).
Bieszczady - cyfra - SIGMA SD15
Bieszczady - cyfra - SIGMA SD15
Bieszczady - analog - Bronica GS1 - Velvia 50
Bieszczady - analog - Bronica GS1 - Velvia 50
kliknij, żeby wrócić do poprzedniej strony

Inne wpisy z działu 'Analogi'

Subskrypcja

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach to pozostaw poniżej swój adres e-mail (procedura wymaga potwierdzenia adresu poprzez kliknięcie w link aktywujący w przesłanej wiadomości).

Kontakt

O mnie

Nie jestem profesjonalnym fotografem, lecz miłośnikiem fotografii. Wszystkie wpisy opieram na własnych doświadczeniach balansując pomiędzy technicznym bełkotem, a fotograficzną przygodą, starając się pokazać świat fotografii z innej strony :-)

Więcej ciekawostek i porównań na www.skanowaniebebnowe.pl.
Jeśli potrzebujesz się za mną skontaktować - napisz: wojtek@skanowaniebebnowe.pl.

Pozdrawiam serdecznie,
Wojciech Dąbrowski
Copyright Wszystkie informacje i zdjęcia są wyłączną własnością twórcy - Wojciecha Dąbrowskiego.
Zabrania się kopiowania i rozpowrzechniania tekstów, opisów, inforgafik oraz zdjęć.